2009. április 30., csütörtök
2009. április 29., szerda
Kolléganőnek is lehet....
"Ki ő ? Egy kolléganő, aki csodás természet: mindig mosolyog, mindig barátságos, és segítőkész, mindig előre köszön messziről. Napi kapcsolatban vagyunk, mert közel ül hozzám, és egy társfőosztály munkatársa.
2009. április 27., hétfő
"Csak úgy"-ajándékok
Kati volt ez első, aki elküldte az ajándéka történetét, íme:
Merika egy kedves scrapper-társát lepte meg ezzel a gyönyörű saját készítésű lappal:
Ez pedig az én művem lett, amelyről bővebben itt!:-)
2009. április 24., péntek
Jó pihenést a hétvégére!
2009. április 23., csütörtök
Milyen színűre fessem...?
http://www.housebeautiful.com/decorating/promotion/valspar/quiz-valspar
(angol!)
Jó pihenést kívánok mindenkinek!:-)
2009. április 22., szerda
A Föld Napja
Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot? Így hangzik a Föld napja mozgalom egyik jelmondata. 1990 óta Magyarországon évről évre egyre többen érzik úgy, legalább megpróbálják, és legalább a Föld napján, április 22-én tesznek valamit ennek érdekében: fát ültetnek, rajzpályázatot hirdetnek, környezeti vetélkedőt, patak- és falutakarítást szerveznek. És ez a Föld napja mozgalom legnagyobb sikere: hogy helyi igény szerint, helyi kezdeményezésre szerveződnek a Föld napi programok, és ma már nem csak a Föld napján.
2009. április 19., vasárnap
Tündérkönyv
Gondoljátok, hogy ma tényleg kevesebb élvezettel lapozgatom ezt, mint 20 évvel ezelőtt tettem volna...??:-)))
2009. április 18., szombat
Orgona
Idén meglepően hamar nyílik az orgona, ami a májusi anyák napja tipikus virága szokott lenni egyébként, nekem már van egy csokorral otthon az asztalon, nézzétek csak, ilyen gyönyörűséges!:-)
Az alábbi (szétnyithatós, rejtett képkeretes) ceruzatartót és a szappant a mesés szappantartóval pedig a barátnőimtől kaptam a héten, a tavasz és az orgona jegyében, köszönöm szépen!:-)
2009. április 17., péntek
Szép hétvégét!:-)
2009. április 15., szerda
És egy felfrissült kert Dunakeszin...!
Hibiszkuszbokrok Agárdon...
Jövőre kérem majd a már virágzó bokrok képeit is!;-)
---
Hát az áprilisi ajándékozással hogy álltok, Leányok-Asszonyok...?:-)
2009. április 13., hétfő
Húsvéthétfő

Pogány hagyomány: Ostra istennő és a tojás
Az istennő és a kezében lévő tojás a természet, az emberek újjászületését, a tavaszi ébredést szimbolizálja. Ostrának a legenda szerint volt egy különleges madara, amely színes tojásokat tojt. Egy napon az istennő a madarat a gyerekek szórakoztatására nyúllá változtatta, azóta tojnak a nyulak színes tojásokat.
Locsolkodás
Ez a főleg vidéken elterjed szokás ősi termékenységvarázsló rítusból ered. Régebbi időkben a fiatal legények csapatokban járták a falvakat, és vízzel alaposan meglocsolták a leányzókat. A lányok hálából, hogy nem maradtak szárazak, hímes tojásokat osztogattak nekik. Persze a húsvéti locsolóversek sem maradhattak el, népköltészetünk gazdag tárházát kínálja a különböző rigmusoknak. Később ez a szokás is modernizálódott, a fiúk nem csapatokban mentek a lányokhoz, és előkerültek a kölnisüvegek is. A lányok pedig megvendégelték őket, és a locsolókat fáradozásaikért aprópénzzel is megjutalmazták.
Barka
Bárány
Nyúl
E különös tulajdonságú állat hozzánk is német közvetítéssel került, de kialakulását homály fedi. Az is lehet, hogy tévedésről van szó, mert régen egyes német területeken húsvétkor szokás volt gyöngytyúkot ajándékozni tojásaival együtt. A gyöngytyúk német neve Haselhuhn, röviden Hasel. A félreértés abból is eredhet, hogy németül a nyúl neve Hase. Mindenesetre a tojáshozó nyúl igen népszerűvé vált, a múlt század végén a képes levelezőlapok elterjedésével igen sokfelé eljutott.
Eredetileg egyszínűek voltak, pirosas színüket növényi festőanyagoktól kapták. Erre szolgált a vöröshagymahéj, a börzsöny, a bíbortetű. Később kialakultak a feliratos tojások. A díszítést viasszal "írták" a héjra, melyet festés után lekapartak. Lehetett a szöveg név, üzenet, esetleg a keresztény jelképek valamelyike. A minták ismerői tojásfestéssel foglalkozó asszonyok voltak, akiktől a lányok megvásárolták azokat. Magyarországon a festett, díszített tojás ajándékozása elsősorban a húsvéti locsolkodáshoz kapcsolódik. A díszített tojások festésének formái, a minták elrendezése tájegységenként változott.
A tojás, a belőle kikelő madárral, a sírjából feltámadó Krisztust is jelképezi, amellett, hogy a termékenység ősi jelképe is. A téli időszak utáni első tojások éppen húsvét idejére estek, valószínűleg ezzel függ össze, hogy az emberek a tavasz érkezése feletti örömüket a tojások kifestésével, hímzésével fejezték ki.
2009. április 12., vasárnap
Húsvétvasárnap
Pilinszky János: Harmadnapon
És fölzúgnak a hamuszín egek,
hajnalfele a ravensbrücki fák.
És megérzik a fényt a gyökerek
És szél támad. És fölzeng a világ.
Mert megölhették hitvány zsoldosok,
és megszünhetett dobogni szive -
Harmadnapra legyőzte a halált.
Et resurrexit tertia die.
Húsvétvasárnap, Resurrexit a föltámadás vasárnapja, a liturgikus év legnagyobb ünnepe. - Ünnepi miséje a föltámadt Krisztust ünnepli, akié a hatalom és dicsőség mindörökké (kezdő ének).
Sok országban szokás e napon a napfelkeltét egy magas hegy tetején várni. Ehhez több hiedelem kapcsolódik - egyik szerint a felkelő nap Krisztus feltámadásának bizonyítéka, a másik szerint aki jól figyel, megláthatja benne a Krisztust jelképező bárányt a zászlóval.
A húsvéti tojás ajándékozása sok országban e napon történik, nálunk a hétfői locsoláshoz tartozik. A hagyományos sonkát már szombat este, a böjt lezárásával megkezdik. Vasárnap a sonka mellé tojást, tormát fogyasztanak.
E nap ünnepi étele a bárány.
A tojás általános tisztelete Jézus születésénél jóval távolibb múltba nyúlik vissza. Az életet hordozó csíra már régóta a világmindenség jelképe a Föld számos népének hitvilágában, jónéhány teremtésmítosz pedig egyenesen a világnak a tojásból való megszületését beszéli el.
A tojásfestésen kívül szokás még a termékenységvarázsláshoz kötődő a tojásütés, a tojásdobálás, a dombról való tojásgurítás szokása. Nem csupán festett, hanem karcolt, vakart, patkolt, kotort, márványozott, viasszal "írott" is lehet a tojás.
Az általában absztrakt geometriai minták mögött a több évezredes hitvilág szimbolikája bújik meg. A legelterjedtebb a piros tojás, amelynek a színe a vért (Jézus kiöntött vérét), és a tüzet, a szerelmet és a tavaszt, a szabadságot és a feltámadást egyaránt jelképezi.
2009. április 11., szombat
Nagyszombat
Nagyszombat estéjén tehát elkezdődik Jézus föltámadásának ünnepe. A tüzet ősi módon dörzsöléssel, csiholással újra meggyújtják és megszentelik. Az esti harangszó a böjt befejezését jelenti. Néhány helyen szokás az ételszentelés is.
Ezen a napon napközben semmilyen szertartás nincs, a nagyszombati liturgia kifejezés téves. A katolikus szombat este a sötétedés után már vasárnap van, ezért a szombat esti misét vasárnap vigíliájának nevezik. Húsvét vigíliája az év legszebb, de legbonyolultabb szertartása. A pap az öt részből álló szertartást fehér öltözékben végzi.
Hagyományok, népszokások:
- Nagyszombaton új vizet töltöttek a keresztelő edényekbe és megszentelték.
- Néhol kimentek a forrásokhoz és azokat is megszentelték.
- A Nyárád menti reformátusok és unitáriusok között azonban még ma is gyakorolják a nagyszombat éjszakai határkerülést, melynek lényege az, hogy nagyszombat estéjén a bűnbánati istentisztelet után papot, királyt, csapómestert választanak.
- Nagyheti énekeket énekelve körüljárják a határt és megtisztítják a határban lévő kutakat és forrásokat, megigazítják a határdombokat és imádkoznak a tavaszi esőkért és a jó termésért.
- Ezen a napon a reggeli mosdóvízbe sok helyütt piros tojást tettek, ennek egészségvarázsló szerepet tulajdonítottak.
- Női munkákat tiltó nap volt, nem szabadott seperni, főzni és mosni sem.
- Az állatokat sem fogták be ezen a napon.
- A húsvéti szertartásokhoz kapcsolódik az ételszentelés szokása. A sonkát, bárányt, tojást, kalácsot a templomban megszenteltették, ezután mágikus erőt tulajdonítottak neki.
- A morzsából vittek az állatoknak is, hogy jól szaporodjanak, egészségesek maradjanak.
- A sonka csontját a gyümölcsfára akasztották vagy a földekre vitték a jó termés reményében.
- Ősi néphagyomány, a Húsvét hajnalára virradó Jézus-keresés, amely szokás keveredik a határkerülés mozzanatával.
- Székelyföldön a búzába rejtett Krisztus-szobrot kellett megtalálni a keresőknek. Néhány vidéken éjjel vonultak ki a keresők, mert úgy hitték, majd amikor felkel a nap, abban megpillanthatják a húsvéti bárányt, Jézust.
- A Zöldágjárás szép szokása tipikus tavaszi, a természet megújhodását ünneplő énekes játék. A lányok kettes sorban állva, felemelt kezükből sátrat formálva, énekelve haladtak végig a falun (Bújj, bújj zöld ág...).
- Bizonyos vidékeken szokás a vasárnapi napfelkeltét valamely magaslaton nézni, hiszen a felkelő nap is a feltámadás szimbóluma.
2009. április 10., péntek
Nagypéntek
- Nagypénteken tartják a legszigorúbb böjtöt.
- Általános tisztálkodási nap: meszelnek, takarítanak, nagymosást tartanak és az állatokat is megfürösztik.
- Sok helyen, nagypénteken nem gyújtanak tüzet.
- A templomokban az oltárokat letakarják, a harangok némák.
Ez a nap szintén nem mentes a babonás hiedelmektől:
- Tiltották az állattartással, földműveléssel kapcsolatos munkákat,
- Nem sütöttek kenyeret (mert kővé válik),
- A víznek, mint ősi pogány tisztulás szimbólumnak mágikus erőt tulajdonítottak.
- A lányok, akik még szebbek akartak lenni, napfelkelte előtt, a patak vizében - az ún. aranyvízben - mosakodtak. Ez védett a betegségek ellen is.
- Az állatokat is kihajtották a patakhoz itatni, és le is fürösztötték őket, hogy ne legyenek betegek.
- Szokásban volt a határjárás, határkerülés is. Ilyenkor a férfiak a templom előtt gyülekeznek, csoportosan mennek a határba, ahol zajkeltéssel, kerepléssel űzték el az ártó erőket a földekről.
Számos étkezési szokás is kötődött nagypéntekhez:
- A férfiak, tartván a szigorú böjtöt, reggelire csak kenyeret ettek, és hogy majd nyáron a kígyó a hasukba ne másszék, pálinkát ittak rá.
- Helyenként csak hideg ételeket ettek, azt is csak akkor, amikor a templomi szertartásból hazaértek. A katolikus vallás tiltja a húsevést és csak egyszer szabad jóllakni a nap folyamán.
- Nagypéntek ünneplésének másik jellegzetessége a gyász: Különösen a vidéki vagy falusi gyülekezetekben még ma is az a szokás, hogy a szószéket és az úrasztalát gyászterítővel takarják le.
- Az istentiszteletre amúgy is feketében járó asszonyok mellett a menyecskék és a leányok is fekete fejkendővel mennek a templomba.
- Gyászt és szomorúságot fejez ki a beregi Tiszaháton ismert mondás: "Nagypénteken sokan sírnak, Sok hímes tojást megírnak."
- Általánosan ismert mondás reformátusságunk körében az is, hogy "Nagypénteken mossa a holló a fiát", amely az ünnepre várt esőzéssel van összefüggésben. A nagypénteki esővel - a néphit szerint - a természet is Jézust siratja.
2009. április 9., csütörtök
Nagycsütörtök
Nagycsütörtök a keresztény hagyomány szerint az utolsó vacsora napja, amikor Jézus a Getsemáné-kertben búcsút vett tanítványaitól és felkészült az áldozatra. Jézus valószínűleg Széder-esti lakomát tartott az Egyiptomból való szabadulás emlékére. Szeretete jeléül megmosta tanítványai lábát. A Nagyhét ünnepeinek sorában a nagycsütörtök a gyász napja, ezért csütörtök estétől szombat estéig nincs harangozás.
Hagyományok, népszokások:
- Szokás volt ilyenkor kereplővel zajt kelteni, így gondolták elűzni a gonoszt.
- Szintén liturgikus eredetű szokás a pilátusverés vagy égetés: A templomban a gyerekek éktelen zajt csaptak (verték a padokat), vagy a falu határában Pilátust jelképező szalmabábut égettek.
- Elterjedt szokás volt a nagycsütörtöki rituális mosakodás a faluhoz közeli folyóban. Egy-egy faluban az állatokat is megmosták. Bajelhárító szerepet tulajdonítottak ennek a rituálénak.
- Bizonyos vidékeken zöldcsütörtöknek is nevezték, mivel ezen a napon zöld növényekből készült ételeket főztek (sóska, spenót...), a bő termés reményében.
2009. április 8., szerda
Gondolkozz el….
... hogy szoktál-e, haszontalan dolgokat gyűjteni, mert azt hiszed, hogy egyszer szükséged lesz rá?
... hogy szoktál-e pénzt gyűjteni és nem kiadni, mert egyszer talán szükséged lesz rá?
... hogy szoktál-e ruhát, cipőt, bútort, gépeket és háztartási tárgyakat raktározni, annak ellenére, hogy már régen nem használtad?
... hogy mélyen magadban, szemrehányásokat haragot, szomorúságot, félelmeket tartasz-e?
Ne tedd! A fejlődésedet akadályozod! Fontos, hogy teret szerezz, hogy rést hagyj, hogy új dolgok léphessenek életedbe! Fontos, hogy haszontalan dolgokat magad körül és magadban eleressz a fejlődés és gyarapodás érdekében.
Az űr a tér ereje, ami minden kívánságodat magához vonja.
Amíg régi dolgokba és haszontalan érzésekbe kapaszkodsz fizikailag és érzelmileg, nincs tere az új lehetőségeknek. A dolgoknak „folyni” áramlani kell! Tisztítsd szekrényeidet, ruhatárad, munkaterületedet, a garázst! Add (el), amit nem használsz!
Az a szokás, hogy minden haszontalant tartani akarsz, megkötözi életedet. Nem a tárgyak, amiket tartasz, amik életedet megkötözik, a beállítottságod a „tartani akarás” ténye. Ha tartani akarunk, akkor az akarásban és hiányban vagyunk. Azt gondoljuk, hogy holnap hiányozni fog és nem vagyunk már képesek kívánságainkat valóra váltani. Ezzel a gondolattal két üzenetet küldesz agyadnak és életednek: hogy nem bízol a jövőben! És azt gondolod, hogy az új és jobb nem érted van. Ezért kedvezel magadnak azzal, hogy minden régit és haszontalant összegyűjtöttél.
Táncolj,
mintha senki sem látna!
Élj,
mintha az ég a földön lenne!
Énekelj,
mintha senki sem hallana!
Szeress
mintha soha senki sem bántott volna meg!
(Souza)
Szabadítsd meg magadat mindentől, ami színt és fényt vesztett!
Hagyd az újat életedbe lépni…
…és bensődbe!
(forrás: www.shp.hu/hpc/userfiles/csodakutja/engedd_el_ami_visszatart.pps)
2009. április 7., kedd
Pénzről Nőknek
Részlet a mai hírlevélből:
1. Lapszemle
Nők Lapja (2009. március 18.) A válság pozitívumai
A Nők Lapja aktuális rovatában a válság néhány aspektusáról beszélnek szakértők. Számomra már az pozitívum, hogy vannak, akik a pozitívumot keresik a válságban is. Ez példamutató. Tóth Linda szerint például a válság hatására fejlődni fog a pénzügyi kultúránk, az ügyfeleknek kedvezőbb lesz a szabályozás és előtérbe kerül majd a minőség. Remélem így lesz. Sőt, azt remélem, hogy még messzebb jutunk. Messzebb jutunk, mert a pénzügyi kultúra fejlődése mellett elgondolkodunk néhány nagyon fontos alapkérdésen is.
Egyébként a válságok idejében a lakosság erősebben takarékoskodik és a megtakarítások is nőnek. Ez talán meglepő, de mindig megfigyelhető folyamat. A keresetek csökkenésének ütemét a fogyasztás visszafogásának üteme meghaladja. Ritkábban és jóval meggondoltabban cseréljük le a tartós fogyasztási cikkeket, megfontoltabban fogunk bele az építkezésekbe stb. Az így megmaradó összegek pedig növelik a megtakarításaink. A megtakarítások, ha lassan is, de a bankrendszerbe kerülnek vissza, ahonnan a gazdaságba. Ez a folyamat pedig fellendítheti a beteg gazdaságot (amennyiben nincs ár/bér csökkenési spirál).
Van miben reménykedni és nem csak lehet, de jó is a pozitívumokat keresni. Talán ez indította meg az amerikai tőzsdét is, ahol ez a március 1974 óta a legnagyobb emelkedést hozta 1 hónap alatt.
Meglepetés (2009. március 19.) Kérdések a magánnyugdíjról
Miből lesz nyugdíjunk? Egyre aktuálisabb kérdés. Egyrészt látható, hogy az állam nem tudja megoldani a nyugdíjkérdést, másrészt a válság a takarékoskodók megtakarításainak egy részét is elvitte.
Mi lehet a megoldás? A megoldás az, hogy elfogadjuk, magunknak is gondoskodnunk kell a nyugdíjas éveinkről. Mégpedig mihamarabb, mert hamarosan az egészségügy is a nyugdíjrendszer sorsára jut: ha részben is, de át kell venni a felelőséget az államtól, anyagi értelemben is.
A nyugdíj esetében 4 alappillérről beszélhetünk. Az első a társadalombiztosítás, amiről jobb nem is beszélni (kötelező, de nem tudhatjuk a hozamát, nem örökölhető és egyre kisebb az esélye, hogy legalább annyit visszakapunk, amennyit betettünk).
A második a magánnyugdíjpénztárak. Lassan egyre átláthatóbbak lesznek ezek a pénztárak. Egyre több kérdésben dönthetünk magunk és örökölhető, így biztosan családban marad a megtakarított összeg.
Az önkéntes magánnyugdíjpénztár lényegében megegyezik a magánnyugdíjpénztárakkal, az egyetlen különbség, hogy itt minden önkéntes.
A legnagyobb szabadságot a NYESZ (nyugdíj-előtakarékossági számla) adja. A NYESZ esetében minden befektetésről közvetlen magunk dönthetünk (hiszen ez egy befektetési számla), így a hozam és a kockázat is a mi felelőségünk, örökölhető is. Az egyetlen megkötés az, hogy csak nyugdíjkor vehetjük fel a megtakarításokat."2009. április 6., hétfő
Kiviruló kertek
Katitól a múltkori benti orchideák mellé egy aranyos kis tuja odakintről:
Zsuzsitól pedig további színes csodák a márciusi krókuszok után:
"Szombaton ültettem a teraszra árvácskákat és két szép margarétafát. További jószágok még várnak az ültetésre :)"
Ez a margarétafa....!!:-) Várjuk a többit is!:-)
2009. április 3., péntek
Vigasz
Bízom benne, hogy néhány barátomnak legalább kicsit segítenek az alábbi sorok!
(Kattints rá, úgy olvasható!)
Welcome spring! :-)
"Az embernek sem sikerülhet minden, még az Istennek is csak két dolog sikerült: a tavasz meg a ló."
:-)))
2009. április 2., csütörtök
Love life...
"Nem változtathatom meg a szél irányát, de hozzá tudom igazítani a vitorláim, hogy elérjem az úticélom." (Jimmy Dean)
Tiszta Hangok Rádió
Különösen például ezt is: Az Ember és az Univerzum kapcsolata
2009. április 1., szerda
Rendhagyó április
Kinek mi jut eszébe erről a hónapról...?:-)
Nekem először is az, hogy nagymamám és én is ebben a hónapban születtünk (és az ő édesanyja is, akit már nem ismerhettem, ő ráadásul velem egy napon, érdekes), valamint aztán a hónap szeszélyessége és bolondossága a következő gondolatom... De az év "igazi" kezdete is ilyenkor van, asztrológiában például ilyenkor tavasszal, a Kos jegyével indul az időszámítás.
Egyszóval: felébredünk és "élni kezdünk", újra.
Nos, hát akkor kezdjünk élni!:-) Én arra gondoltam, hogy kezdjük rögtön azzal, hogy adunk. Egyszerűen, apropó nélkül.
A kihívás:
Lepj meg egy közeledben élő (lakó, dolgozó...) embert, akinek még soha semmilyen ajándékot nem adtál, valami saját készítésű dologgal! Fontos, hogy ne alkalomra, névnapra, szülinapra, eljegyzésre, bármi másra add az ajándékodat, hanem "csak úgy"!
Az említett 3 feltétel fontos volna: a saját késíztés, az előzőleg még meg-nem-ajándékozás és az "alkalomnélküliség".
Nehéz...? Szerintem is.
Mindent bele, Tündérek!;-)
És persze várom továbbra is a meghosszabított márciusi kihívás kapcsán az elültetett bokrok-fácskák képeit is! (És aki tavaszi nagytakarításra most kerít sort, az is bátran jelentkezzen, még az is ér!;-))