A legkülönbözőbb formában ették őseink az almát, pürének lereszelve és teának, mustot, pálinkát és bort csináltak belőle. No persze, csakis a gyógyító hatásai miatt!;-) Mostanság pedig a pektin-tartalma miatt lett újra divatos méregtelenítő, salaktalanító gyümölcs. Bibliai, mítikus, mesés képzetek is társulnak hozzá, gondoljunk csak Ádámra és Évára vagy Hófehérkére... Vagy Newtonra. Esetleg Tell Vilmosra.:-) Még jósoltak is vele, például a karácsonykor meghámozott alma szerencsét hozott, ha egyben maradt a héja. Ha a lányok a hátuk mögé dobták, a leesett héj formájából kiolvashatták leendő vőlegényük kezdőbetűjét. Aranyos.:-)
Hoztam Nektek pár receptet és ötletet, mert ugye éppen szezonja van és - fajtától függően - savanykás vagy édeskés íze nagyon jól kombinálható egyéb szezonális őszi-téli ízekkel, mesebeli hangulatot teremtve.:-)
Az elmúlt napokban nálunk fahéjas-gyömbéres almaillat lengte be a konyhát, ugyanis kétféle almalekvárt is főztem Déméter ötletei alapján, itt-ott picit változtatva rajtuk. Íme az én verzióim:
Mákos-fahéjas almalekvár
1 kg alma
1/2 kg körte
1/2 kg barnacukor
2 ek fahéj
1 kikapart vaníliarúd
1 csomag vaníliáscukor
10 dkg darált mák
dzsemfix
A lereszelt almát és körtét a cukorral, fahéjjal, vaníliarúddal, vaníliáscukorral, mákkal összefőzöm. Én szeretem a lekvárban a darabokat (és türelmetlen is vagyok), így nem főztem sokáig, de egész pépesre is lehet főzni. A végén a dzsemifixszel is összefőztem és készen is volt. Ebből egyszerre 4 kisebb üvegre futotta, úgyhogy ha nem csak ajándékba szánjuk, érdemes növelni az adagot.
Mézes-gyömbéres almalekvár
1,5 kg alma
5 cm-es darab friss gyömbér, lereszelve
3 dl méz kis fahéj
Az összes hozzávalót (almát nagylyukú reszelőn lereszelve) összeforralom, időtartam itt is attól függ, mennyire szeretnénk homogén lekvárt. Érdemes ebbe is dzsemfixet tenni.
Mindkettő mennyei lett!:-)
Tipp:
Csatos üvegeket vettem hozzájuk és egy régi címke fotóját Photoshoppal átalakítva, a kész címkét barna durvább papírra nyomtatva, kétoldalú ragasztószalaggal erősítettem az üvegre. Itt vannak:
A következő receptem pedig lassan több, mint 3 éves, a hozzá tartozó fotók is - egy tipikusan olyan süti, ami nem csak finom, hanem tényleg gyönyörű is (főként, ha még nekem is így sikerült:-))...
Francia almatorta
7,5 dkg vaj
15 dkg cukor
2 evőkanál vaníliás cukor
csipet só
4 tojás
10 dkg liszt
5 dkg étkezési keményítő
1 teáskanál sütőpor
75 dkg savanykás alma
1,5 dl tejföl
1 evőkanál porcukor
A vajat 10 dkg cukorral, 1 evőkanál vaníliás cukorral és a sóval habosra keverjük, ezután egyenként hozzáadunk 2 tojást, majd a lisztet, a keményítőt és a sütőport hozzákeverve tésztává gyúrjuk. Az almát meghámozzuk, a magházát kivágjuk, és fél cm vastag szeletekre vágjuk. A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A tésztát 28 cm átmérőjű kivajazott tortaformába (piteformába) töltjük. Szépen elrendezzük rajta az almaszeleteket. A süteményt a sütő alsó rácsán 35 percig sütjük. A tejfölt a megmaradt tojásokkal, a fennmaradó cukorral és a vaníliás cukorral összekeverjük. A tejfölös keveréket ráöntjük az almás süteményre, és a sütőbe visszatéve még 25 percig sütjük. Szépséges és finom!:-)
És az isteni Almapuding, Pelle Józsefnétől.
Hozzávalók:
3 db közepes alma 5 db tojás
10 dkg cukor
8 dkg vaj
(esetleg 10 dkg darált dió vagy mandula)
+ vaj, morzsa kikenéshez
Az almát megpucoljuk, szeletekre vágjuk és víz nélkül megpároljuk a saját gőzében. Közben a cukrot vajjal habosra keverjük, egyenként belekeverjük a tojássárgákat. A párolt almát összeturmixoljuk, belekeverjük és végül a kemény habbá vert tojásfehérjét is hozzátesszük. (Tehetünk bele darált vagy darabos olajos magvakat, én ezt most kihagytam.) A masszát vajjal kikent, morzsával meghintett formába öntjük és egy vízzel negyedig telt nagy lábosba tesszük, lefedjük és 45 percig gőzöljük. Szerintem vanília- vagy csokiöntettel lehet az igazi, de lehet rátenni tejszínhabot, fahéjas almalekvárt is.
És amiket még nem próbáltam, de határozottan tervben vannak:
Almabor (Bálint gazdától)
1 kg cukor
5 liter víz
Az almát mossuk meg, vágjuk ki az ütődött részeket (fontos!), majd reszeljük vagy daráljuk le. A cukrot feloldjuk a vízben, majd a reszelt almával együtt beleöntjük egy nagy befőttesüvegbe. Az üveget lazán takarjuk le. Szobahőmérsékleten 10 napig érleljük, majd tiszta szitán átszűrjük.
A szűrletet 3-4 hétig tovább érleljük, amíg teljesen le nem tisztul. Ezután le kell fejteni, üvegekbe tölteni és ledugaszolni. A már lezárt üvegeket 20 percre helyezzük 60-70 °C-os vízfürdőbe csírátlanítás végett. Az így elkészített almabor legalább 2 évig eltartható.
Alma-tök lekvár50 dkg tök
50 dkg alma
25 dkg gyümölcscukor
1 zacskó zselésítő por
A meghámozott, kimagozott almát vágjuk egyforma kockákra. A gyümölcscukrot és a zselésítő port keverjük össze, öntsük a gyümölcsökkel együtt egy fazékba. Kevergetve forraljuk föl, és főzzük 2 percig. Töltsük üvegekbe, és azonnal zárjuk le.
---
Végül pedig dekorálhatjuk az otthonunkat karácsonykor almával, mert gyönyörűen mutatnak a piros gyümölcsök nem csak egy tálban vagy kosárban az asztal közepén, hanem bizony a fán is - hiszen ugyan vajon mik lehettek eredetileg a klasszikus óriási vörös üveggömbök a karácsonyfán...?:-)
9 megjegyzés:
A torta nálunk is Nr1, a lekvárok meg gyönyörűek!
Biztos finomak is a lekvárok! Most én mehetek válogatni?
A csatos üveges képek láttán azt gondoltam, de jó stock fotó, hol találta vajon! Erre nézem, hogy Tina konyhája, hát leesett az állam! Gyönyörűek!!!!!
A Kreatív Cafét is megnéztem, gratulálok! :-)
Mutatom az én cikkemet, itt van a magazin: http://www.kulturkavalkad.hu/KulturKavalkad/KK_111.pdf
Nagyon jó olvasmány egyébként, én ki szoktam magamnak nyomtatni (sajnos csak online változata van).
Gratulálok csajok! Picur: én is a Tina konyhája felirattól ájultam el, de aztán a 'neked készült' végképp elámított:-))
Picur,
szívből gratulálok a cikkhez és a fotókhoz, szuper!;-)))
Többieknek köszi és most csak annyit: NEM csak lekvár van - DE nem teszem fel őket még ide, éppen Miattatok...:-PPPDDD
Jójó, hogy tök, nade spárgatök vagy sütőtök?... (remélem, nem csak én vagyok ilyen értetlen...)
Nekem valamiért egyértelmű volt, hogy sütőtök...
Akkor csak én vagyok :-))) ezek a lekvárcímkék csodaszépek; hogyan csinálod őket?
Lesz majd róla külön bejegyzés, Nik, csak pici türelem, együtt szeretném majd feltenni az ajándékokat (a többit mostmár) + hozzávalókat, csak még nincsenek átadva...:-X:-)
Megjegyzés küldése